Kanada Cografyasi

ABD’nin kuzeyinde, Atlantik ve Pasifik okyanuslari arasinda yer alan Kanada, dünyanin ikinci en büyük ülkesidir. Dogu-bati arasi 7700km (4775mil), kuzey-güney arasi ise 4600km’dir (2850mil). Kanada nüfusunun yaklasik %90’i, Amerika ile olan 6379km’lik güney sinirinda yerlesmistir.

Ülke cografyasinin büyük çogunlugunu göl ve nehirlerden beslenen ormanlar kaplamasina ragmen, bölgede daglar, ovalar ve hatta küçük bir de çöl mevcuttur.

Manitoba, Saskatchewan ve Alberta’nin bazi kesimleri Great Plains (Büyük Ovalar) ve kirlarla kaplidir. Bir zamanlarin çayirlik bölgeleri su anda Kanada’nin zengin bugday deposu durumundadir.

Bati Kanada, Rocky Mountains (Kayalik Daglar) ile meshurken doguda, ülkenin büyük sehirleri ve en çok ziyaret edilen Niagara Selalesi yer alir. Kayalik ve buzul kumlu bir alanda kurulu, 2.5 milyar yillik tarihiyle kadim bir sehir olan Canadian Shield – ülkenin kuzeyinde genisçe bir alani kapsamaktadir. En kuzeyde yer alan Kutup bölgesi yilin büyük bir bölümünde buzlarla kaplidir.

Kanada’nin yerli bitki ve hayvan çesitleri inanilmaz bir zenginlik gösterir. Ülke, büyük kismi ormanlarla kapli sekiz bitki bölgesine sahiptir. En yaygin agaç türlerinden bazilari ladin, balsam çam, köknar, sedir ve isfendandir. Isfendan, Kanada’nin en meshur simgelerinden biridir, ülkenin bayraginda bu agacin yapragi yer alir.

Yerli hayvanlar arasinda boz, siyah, kahverengi ve kutup ayilari, kunduz, buffalo, kurt, çakal, vasak, geyik, elk ve iri ve boynuzlu geyik sayilabilir. Ayrica mavi balikçil, Kanada kazi ve bir çok çesit ördek dahil olmak üzere 500 kus çesidi mevcuttur. Kanada’da, BM’nin Insanligin Ortak Misari (World Heritage) listesine kayitli, 37’nin üzerinde ulusal park, 129’u askin ulusal tarihi park ve doğal özellige sahip 12 bölge vardir.

Kanada dört mevsimi yasayan bir ülkedir, ancak mevsimlerin baslangiç ve süreleri ülke içerisinde farkliliklar gösterir. Iklimi etkileyen en önemli faktör enlemlerdir. Doğal olarak kuzeye gidildikçe sicaklik düser, bu durumda en sicak yerler olan güney bölgelerinin ayni zamanda en kalabalik bölge olmasi da tesadüf degildir. En çok yagmur kisin yagmasina ragmen hem bati hem dogu kiyilari oldukça nemlidir. Saskatchewan, Manitoba ve dogu Alberta’da kirlar yil boyunca kurudur. Kanada’da kislar uzundur: ülkenin üçte ikisinden daha fazla bir alanda, Ocak ayi sicaklik ortalamasi -18°C’dir ( -0.4°F). Temmuz ve Agustos en sicak aylardir.