Kanada Kültürü

 Kanada’yı yakından tanımak için Kanada Kültür Merkezi yöneticisi İsmail İNCE’nin videosunu izleyebilirsiniz. 

Kanada kültürünün girift ve üç-boyutlu olmasinin temelinde yerli, Fransiz ve Ingiliz geleneklerinin bir arada olusu yatmaktadir. Bütün bunlara, varligini her zaman hissettiren Amerikan kültürü ve Avrupa, Asya ve Latin Amerikali göçmenlerin gelenekleri de eklendiginde, ayrilikçi Quebeclilere ragmen, ulusal kimlik olusumu sürecinde olan çok-kültürlü bir toplum tablosuyla karsilasiriz. 

Kanada’nin kültürel kimliginin temelinde yerli halklarin gelenekleri vardir. Ülkenin en ayirt edici sanatinin kuzeyin Inuit sanati, özellikle de bu sanata ait tas ve kemik heykeller ve oymalar oldugu iddia edilir. Yerli sanatçilar baski, sepet örgüsü ve oymacilikta ustadir. 

Kanadalilar geçmiste kültürel kimlik baglaminda epey mücadele vermislerdi, güneyden gelen kültürel etkiler baskin sekilde kendini belli etmektedir. Bu anaforlu ortam, son otuz yilda birçok büyük yazarin dogmasina zemin hazirlamistir. Margaret Atwood, Alice Munro, Robertson Davies, Michael Ondaatjee, Mordecai Richler, Réjean Ducharme and Brian Moore bunlardan bazilaridir. Bunlara, dünyaca taninmis müzisyenleri de ekleyebiliriz: Leonard Cohen, Joni Mitchell, Neil Young ve Cowboy Junkies gibi.